Technologia 5G umożliwi rozwój nowych usług, ekosystemów i nowych źródeł przychodów dla polskich firm. Jednak jeśli chcemy innowacji, na początek potrzebna jest wiedza. W ramach S5 – Akceleratora Technologii 5G, Ericsson dostarczy dla 40 startupów oraz 5 partnerów przemysłowych blisko 3500 godzin szkoleniowych. W rezultacie, dzięki transferowi wiedzy w środowisku funkcjonującej infrastruktury 5G, powstanie ponad 20 produktów i usług gotowych do wdrożenia w biznesie.
Polscy przedsiębiorcy nie chcą przegapić szansy rozwoju jaką daje 5G. Według badania przeprowadzonego przez firmę Ericsson, 71,5% firm uważa, że technologia 5G zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki wobec innych krajów Unii Europejskiej. Dodatkowo niemal jedna piąta (18%) deklaruje, iż strategia ich firmy na najbliższe lata uwzględnia wykorzystanie technologii 5G, a ponad połowa z nich (53%) planuje wprowadzić rozwiązania wykorzystujące 5G w ciągu 2-3 lat.
„Dlatego tak ważna jest współpraca i międzysektorowa edukacja. W 2018 r. Łódź została wybrana miastem pilotażowym 5G w Polsce, a jeszcze w tym samym roku stworzyliśmy dwa dedykowane programy Transferu Wiedzy 5G dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz dla zarządu i pracowników Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Stało się to katalizatorem do powołania w ramach ŁSSE S5 – Akceleratora Technologii 5G, czyli pierwszego w Polsce programu wspierającego rozwój innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących w sposób znaczący technologię 5G” – tłumaczy Ewelina Grabowska, szefowa Europejskiego Działu Usług Edukacyjnych z firmy Ericsson.
Startupy rozwijają funkcjonalności 5G
Program S5 pełni funkcję realnego ekosystemu przemysłowego, w którym bierze udział 40 startupów oraz pięciu partnerów przemysłowych – Polkomtel, Miele, PGE, Indigo i Wielton. Program składa się z 2 etapów – inkubacji i akceleracji. Z pierwszego etapu, do fazy akceleracji, czyli tworzenia realnych rozwiązań wykorzystujących 5G, wdrożonych zostanie około 20 projektów, z których każdy otrzyma do 550 tys. zł. Uwzględniając fazę inkubacji budżet Programu to 14 mln zł przyznanych Łódzkie Specjalnej Strefie Ekonomicznej przez Marszałka województwa łódzkiego.
„Mamy wieloletnie doświadczenie w łączeniu startupów z biznesem. W programie S5 budujemy model akceleracji oparty o pilotażowy wertykał technologiczny 5G, co wiąże się już nie tylko z poszukiwaniem i rozwojem innowacji, ale również budową infrastruktury 5G w warunkach produkcyjnych i walidacją pierwszych przemysłowych use case’ów 5G z jej wykorzystaniem” – zaznacza Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes Zarządu ŁSSE S.A.
„Mamy zaplanowanych w sumie około 3500 godzin szkoleniowych. Transfer wiedzy w ramach programu jest procesem dwukierunkowym. Z jednej strony startupy oraz partnerzy przemysłowi czerpią z doświadczeń firmy Ericsson wiedzę na temat technologii 5G, z drugiej strony my poznajemy ich potrzeby i oczekiwania związane z digitalizacją określonych procesów. Łączymy aktywności teoretyczne, które pozwalają na usystematyzowanie terminologii związanej z 5G, ze współpracą na poziomie eksperckim, która pozwala na wdrożenie konkretnych rozwiązań dzięki naszym specjalistom z działu R&D” – mówi Ewelina Grabowska.
„Udział w projekcie S5 to wsparcie, dzięki któremu możemy osadzić naszą koncepcję w ramach biznesowych, uzupełniamy wiedzę technologiczną od dedykowanych nam mentorów, a nasze działania poddane są krytycznej ocenie przez przedstawicieli dojrzałego biznesu. Dzięki temu nasza aplikacja nieustannie ewoluuje i zyskuje na wartości” – mówi Firuza Piechucka, która razem z Mają Raczkowską rozwija w ramach Akceleratora startup Omniview.
Wiedza oparta na badaniach i doświadczeniu
Polska jest ważnym krajem na mapie światowych badań i rozwoju technologii 5G. Nad oprogramowaniem, które pozwala światu na mobilną komunikację, pracują właśnie inżynierowe w Polsce. W centrum R&D w Krakowie i Łodzi przygotowują między innymi różne funkcjonalności sieci 5G, zapewniają odpowiednią stabilność i przepustowość łączy dla największych operatorów na świecie. Polskie centrum badawcze zatrudnia blisko 2000 osób i jest drugim największym tego typu ośrodkiem firmy Ericsson po macierzystej placówce w Szwecji.
Polska u progu 5G
W Polsce jesteśmy już na drodze do upowszechnienia komunikacji w sieciach 5G, które dzięki dużej przepustowości łącza i praktycznie zerowym opóźnieniom otworzą przed biznesem nowe możliwości. Sprzęt firmy Ericsson jest gotowy do pracy w sieci 5G już od 2015 roku. Jest to możliwe dzięki aktualizacji do 5G za pomocą zdalnej instalacji oprogramowania. Do tej pory do operatorów na całym świecie wysłanych zostało ponad 5 milionów anten 5G. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G.
Ericsson jest aktywnym promotorem rozwiązań 5G w Polsce – wdrożył pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce z firmą Polkomtel, 5G w sieci Play, sieć testową w Warszawie z Orange oraz kampus 5G na Politechnice Łódzkiej. Firma współpracuje z operatorami, ośrodkami badawczo-rozwojowymi, środowiskiem akademickim oraz ze startupami i przemysłem.
Ericsson posiada obecnie ponad 134 komercyjnych umów 5G, z których 83 to aktywne sieci działające w ponad 40 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%).
Źródło: Infowire.pl